Awards By Category

1300+ SAT

  • Noah Breske
  • Michael Deffinbaugh
  • Kristina Dube
  • Olivia Fiore
  • Natalie Flanders
  • William Green
  • Kaitlin Russell
  • Ava Sheahan
  • Jacob Smith
  • Benjamin Springer
  • Vincent Sullens
  • Grace Tisone
  • Evan Tracy
  • Megan Williams
  • Stephen Zack

American Legion Award

  • Angelique Gingras
  • Carter Singletary

AP Scholars

  • Mason Britt
  • Lauren Collis
  • Elizabeth Daugherty
  • Gwendolyn Fratz
  • Chloe Gregory
  • Krista Hauk
  • Maxwell Herche
  • Tianna Humphries
  • Jacob Lopynski
  • Savannah Miller
  • Caitlin Munson
  • Jetta Murphy
  • Zhane Norris
  • Jacob Reintzel
  • Lacie Russell
  • Emily ShrievesEmily Shrieves
  • Evan Tracy
  • Allison Vassallo
  • Benjamin Voelker

AP Scholars with Distinction

  • Noah Breske
  • Michael Deffinbaugh
  • Kristina Dube
  • Natalie Flanders
  • Kaitlin Russell
  • Ava Sheahan
  • Benjamin Springer
  • Vincent Sullens
  • Megan Williams

AP Scholars with Honors

  • Olivia Fiore
  • Christian Gott
  • Grace Tisone
  • Dorian Tonic
  • Jenna Wilder

Athletic Department Awards

Senior Sportsmanship Award

  • Alexandra Herron
  • Isaiah Jones

Most Outstanding Senior Athlete

  • Isaiah Foote
  • Camryn Free

Scholar Athlete Award

  • Noah Breske
  • Megan Williams

Calvert Mentorship Program

  • Johnathan Gomez – Finance
  • Megan Williams – Global Health Research
  • Angelique Gingras – Journalism
  • Madeline Wojcieszek – Law Enforcement
  • Rachael Beaver – Veterinary Medicine
  • Ann Rerig – Veterinary Medicine

Citizen of the Year

  • Lauren Collis
  • William Green

Cumulative High Honor Roll

  • Noah Breske
  • Michael Deffinbaugh
  • Kristina Dube
  • Natalie Flanders
  • Angelique Gingras
  • Makenna Kelsey
  • Cynthia MacDonald
  • Carly Matteson
  • Sydney Serena
  • Benjamin Springer
  • Dorian Tonic
  • Jenna Wilder
  • Claire Williams
  • Megan Williams

Cumulative Honor Roll

  • Kayla Barth
  • Rachael Beaver
  • Dinara Beknazarova
  • Kensley Benjamin
  • Reagan Brady
  • Lauren Brennan
  • Mason Britt
  • Cardenas Ruiz
  • Meghan Carroll
  • Shane Cloak
  • Nadia Coleman
  • Lauren Collis
  • Alissa D'Agostino
  • Elizabeth Daugherty
  • Matthew Davis
  • Todd Drake
  • Alison Farrall
  • Olivia Fiore
  • Michael Floria
  • Jeanelle Ford
  • Matthew Fruin
  • Christian Gott
  • William Green
  • Kylie Hall
  • Alexandra Herron
  • Tianna Humphries
  • Claire Jenkins
  • Courtney Jones
  • Ta'Laya Jones
  • Flor Katz-Starr
  • Mia Kwiatkoski
  • Elena Ledda
  • Jacob Lopynski
  • Kaylee Luckett
  • Justin MacWilliams
  • Megan Mahar
  • Andrew Mason
  • Megan McConnell
  • David McCurry
  • Mejia Moran
  • Branden Milam
  • Savannah Miller
  • Emily Mutchler
  • Emma Nash
  • Alexandra Nichols
  • Kassidy Oakes
  • Jenna Prowinski
  • Lindsey Roush
  • Kaitlin Russell
  • Lacie Russell
  • Sophia Santoyo
  • Ava Sheahan
  • Emily Shrieves
  • Carter Singletary
  • Vincent Sullens
  • Diallo Taylor
  • Nicholas Terry
  • Grace Tisone
  • Evan Tracy
  • Ashley Vernier
  • Kaitlyn Vilkoski
  • Benjamin Voelker
  • Nicholas Whidden
  • Madeline Wojcieszek
  • Brooke Young
  • Stephen Zack

Department Awards

English and World Languages

  • Outstanding Achievement in Honors Composition and Rhetoric - Nadia Coleman
  • Outstanding Achievement in Honors Composition and Rhetoric - Angelique Gingras
  • Outstanding ESOL Honors Composition and Rhetoric Student - Dinara Beknazarova
  • Outstanding Achievement in AP English Literature and Composition - Taylor America
  • Outstanding Senior ESOL Student - Diego Cardenas Ruiz
  • Outstanding Achievement in Broadcast - Benjamin Voelker
  • Outstanding Achievement in Newspaper - Angelique Gingras
  • Outstanding Achievement in Yearbook - Mary Beth Meiggs
  • Outstanding Achievement in American Sign Language II - Trinity Fowler

Fine Arts, Physical Education and NJROTC

  • Outstanding Achievement in Art and Design - Matthew Fruin
  • Outstanding Achievement in Art and Design - Sean Sederbaum
  • Outstanding Achievement in Ceramics - Tianna Humphries
  • Outstanding Achievement in Drawing and Painting - Gwendolyn Fratz
  • Outstanding Achievement in Photography - Alissa D'Agostino
  • Outstanding Achievement in AP Studio 2D Design - Angelina Workcuff
  • Outstanding Achievement in Band - Cynthia MacDonald
  • Outstanding Orchestra Student - Kylie Hall
  • Excellence in Vocal Jazz - Emily Moler
  • Ian Berry Award for Excellence in Dance - Andrew Mason
  • Thomas Morley Award for Excellence in Chamber Choir - Emily Shrieves
  • Shanik Plater Chorus Spirit Award - Michael Mason Jr.
  • Outstanding Achievement in AP Music Theory - Michael Deffinbaugh
  • Female Vocalist of the Year - LaTrice Jordan
  • Male Vocalist of the Year - Tayvion Dickens
  • National School Choral Award - Asadrian Hudson
  • Naval Science Superlative Senior Award - Dylan Loveless
  • The John Paul Jones Award for Naval Science - Lauren Collis
  • Outstanding Male Physical Education Student - Tyler Bays
  • Outstanding Female Physical Education Student - Flor Katz-Starr
  • Outstanding Male Performer - Andrew Mason
  • Outstanding Female Performer - Isis Shrader
  • Outstanding Work in Stage Crew - Kylie Hall
  • Thespian of the Year - Noah Breske

Math

  • Outstanding Achievement in Honors Algebra II - Yanira Mejia Moran
  • Outstanding Achievement in Academic Pre Calculus - Emma Wieland
  • Outstanding Achievement in Honors Pre Calculus - Jeanelle Ford
  • Outstanding Achievement in AP Calculus - Olivia Fiore
  • Outstanding Achievement in AP Calculus II - Megan Williams
  • Outstanding Achievement in Statistics - Cynthia MacDonald
  • Outstanding Achievement in AP Statistics - Makenna Kelsey
  • Outstanding Achievement in Business Math - Alyssa Hardy
  • Outstanding Achievement in Math Analysis - Chloe Gregory

Science and Technology

  • Outstanding Achievement in AP Biology - Brooke Young
  • Outstanding Achievement in Matter and Energy - Kaitlyn Hall
  • Outstanding Achievement in AP Chemistry - Noah Breske
  • Outstanding Achievement in Honors Physics - Kaitlyn Vilkoski
  • Outstanding Achievement in AP Physics I - Natalie Flanders
  • Outstanding Achievement in AP Physics II - Olivia Fiore
  • Outstanding Achievement in Calculus Based AP Physics - Stephen Zack
  • Outstanding Achievement in Honors Earth Science - Ariihaumatanui Lewis
  • Outstanding Achievement in Introduction to Honors Environmental Science - Trinity Fowler
  • Outstanding Achievement in AP Environmental Science - Kaitlin Russell
  • Outstanding Achievement in Agricultural Research and Development - Emily Sears
  • Outstanding Achievement in Foundations of Technology - Kaitlin Russell
  • Outstanding Achievement in Introduction to Engineering - Jordaan Crawford
  • Outstanding Achievement in Principles of Engineering - Alex Baker
  • Outstanding Achievement in Engineering Design and Development - Matthew Fruin
  • Outstanding Achievement in Foundations of Computer Science - Ann Rerig
  • Outstanding Achievement in Digital Electronics - Olivia Fiore
  • Outstanding Achievement in App Development - Christian Gott
  • Outstanding Achievement in Aerospace Engineering - Carly Matteson
  • Outstanding Achievement in AP Computer Science - Emily Shrieves
  • Outstanding Achievement in AP Computer Science - Elizabeth Daugherty
  • Outstanding Achievement in Principles of Biomedical Science - Makenzie Ziesmer
  • Outstanding Achievement in Biomedical Innovation - Nadia Coleman
  • Outstanding Achievement in Human Body Systems - Floyd Harris
  • Outstanding Achievement in Medical Interventions - Elizabeth Marcus

Social Studies, Criminal Justice and Teacher’s Academy of Maryland

  • Outstanding Achievement in World History - Dinara Beknazarova
  • Outstanding Achievement in AP European History - Angelique Gingras
  • Outstanding Achievement in AP Human Geography - Ava Sheahan
  • Outstanding Achievement in Psychology - Kayla Barth
  • Outstanding Achievement in AP Psychology - Angelique Gingras
  • Outstanding Achievement in Teacher's Academy of Maryland - Sydney Serena
  • Outstanding Achievement in ICONS - William Horvath
  • Juvenile Justice Student of the Year Matthew - Davis
  • Criminal Investigations Student of the Year -Katarina Walker

Graduates with Distinction

  • Kensley Benjamin
  • Reagan Brady
  • Noah Breske
  • Mason Britt
  • Nadia Coleman
  • Elizabeth Daugherty
  • Michael Deffinbaugh
  • Kristina Dube
  • Olivia Fiore
  • Natalie Flanders
  • Gwendolyn Fratz
  • Angelique Gingras
  • Christian Gott
  • William Green
  • Chloe Gregory
  • Kylie Hall
  • Krista Hauk
  • Alexandra Herron
  • Flor Rose Katz-Starr
  • Makenna Kelsey
  • Jacob Lopynski
  • Cynthia MacDonald
  • Megan Mahar
  • Carly Matteson
  • Kassidy Oakes
  • Kaitlin Russell
  • Lacie Russell
  • Sophia Santoyo
  • Sydney Serena
  • Ava Sheahan
  • Carter Singletary
  • Benjamin Springer
  • Vincent Sullens
  • Nicholas Terry
  • Grace Tisone
  • Dorian Tonic
  • Evan Tracy
  • Ashley Vernier
  • Benjamin Voelker
  • Jenna Wilder
  • Megan Williams
  • Brooke Young
  • Stephen Zack

Maryland Merit Scholastic Award

  • Noah Breske
  • Michael Deffinbaugh
  • Kristina Dube
  • Olivia Fiore
  • Natalie Flanders
  • Angelique Gingras
  • Carly Matteson
  • Kaitlin Russell
  • Sophia Santoyo
  • Benjamin Springer
  • Vincent Sullens
  • Dorian Tonic
  • Jenna Wilder
  • Megan Williams
  • Stephen Zack

The Maryland Seal of Biliteracy

  • Wendy Aquino Castro
  • Dinara Beknazarova
  • Johnathan Gomez
  • Diego Cardenas Ruiz

Meritorious Service Star Award

  • Hannah Aguilar
  • Jonathan Beckwith
  • Lauren Collis
  • Justin Cunningham
  • Jeanelle Ford
  • Trevor Graves
  • Landon Hosier
  • Kyle Joy
  • Mia Kwiatkoski
  • Dylan Loveless
  • Andrew Mason
  • Caitlin Munson
  • Sydney Serena
  • Megan Williams

National AP Scholar

  • Stephen Zack

National Merit Commended Students

  • Noah Breske
  • Stephen Zack

Perfect Attendance

1 Year

  • Wendy Aquino Castro
  • Dinara Beknazarova
  • Noah Breske
  • Nadia Coleman
  • Elizabeth Daugherty
  • Kinsey Hall
  • Kaylee Luckett
  • Justin MacWilliams
  • Baylee Mister
  • Zachary Pedrosa
  • Jacob Shanks
  • Diallo Taylor
  • Makayla Williams

2 Years

  • Tatum Sneed

3 Years

  • Asadrian Hudson

4 Years

  • Devin Lancaster

The President's Award for Outstanding Educational Achievement

  • Wendy Aquino Castro
  • Dinara Beknazarova
  • Diego Cardenas Ruiz
  • Shane Cloak
  • Isaiah Foote
  • Johnathan Gomez
  • Alyssa Hardy
  • Ryan Hetzler
  • Hailey Horton
  • Breanna Kissinger
  • Ariihaumatanui Lewis
  • Christopher MacWilliams Jr
  • Kayla Manis
  • Cecilia Mixon
  • Jonathan Rawlings
  • Monya Rosier
  • Jon Sprague
  • Cameron Tregunna
  • Tobias Wilkins

The President's Award for Outstanding Educational Excellence

  • Taylor America
  • Augustine Aufderheide III
  • Noah Breske
  • Lauren Collis
  • Elizabeth Daugherty
  • Michael Deffinbaugh
  • Kristina Dube
  • Olivia Fiore
  • Natalie Flanders
  • Angelique Gingras
  • William Green
  • Chloe Gregory
  • Krista Hauk
  • Alexandra Herron
  • Branden Milam
  • Caitlin Munson
  • Kassidy Oakes
  • Kaitlin Russell
  • Ava Sheahan
  • Emily Shrieves
  • Carter Singletary
  • Benjamin Springer
  • Vincent Sullens
  • Grace Tisone
  • Dorian Tonic
  • Evan Tracy
  • Benjamin Voelker
  • Jenna Wilder
  • Megan Williams
  • Stephen Zack

Senior Superlative Awards

Overall Senior Math Student

  • Natalie Flanders

Outstanding Cavalier Senior Artist

  • Kade Meeks

Outstanding Senior Musician

  • Austin Olewnik

Most Likely to Succeed in a Science Career

  • Benjamin Springer

Four Year Award in Science

  • Megan Williams

Maugerie Gettier Award for Social Studies Excellence

  • Megan Williams

Superintendent's Scholastic Recognition Award

  • Taylor America
  • Alex Baker
  • Gracie Bradford
  • Noah Breske*
  • Nadia Coleman
  • Michael Deffinbaugh*
  • Kristina Dube*
  • Olivia Fiore
  • Natalie Flanders*
  • Chloe Gregory
  • Makenna Kelsey
  • Claire Layman
  • Kaylee Luckett
  • Cynthia MacDonald*
  • Carly Matteson*
  • Madison Myers
  • Emma Nash
  • Kassidy Oakes
  • Lindsey Roush
  • Kaitlin Russell
  • Sophia Santoyo
  • Sydney Serena*
  • Dorian Tonic*
  • Claire Williams
  • Megan Williams*
  • Maria Yeatman

The United States Marine Corps Scholastic Excellence Award

  • Kyle Joy

The United States Marine Corps Semper Fidelis Award

  • Kylie Hall
Website by SchoolMessenger Presence. © 2020 Intrado Corporation. All rights reserved.